O orzechu tygrysim

Orzechy tygrysie. Co to takiego?

Orzechy tygrysie (inaczej migdały ziemne, chufa czy cibora jadalna) to w rzeczywistości nie są orzechy, ale małe bulwy rośliny Cyperus esculentus (warzywa korzeniowe).

Znane i konsumowane są już od ponad 4000 lat.

Choć w Polsce jest dopiero odkrywana Cyperus esculentus jest jedną z najstarszych roślin uprawnych w prehistorycznym i starożytnym Egipcie, gdzie była ważnym pożywieniem. Suche bulwy znaleziono również pochowane w egipskich grobowcach.

Bulwy cibory jadalnej były spożywane albo gotowane w piwie, pieczone lub przygotowywane jako słodycze z bulw mielonych z miodem. Uprawa rośliny pozostawała wyłącznie w Egipcie.*

Sposób uprawy a szczególnie zbiory tych bulw to był proces żmudny i zabierający dużo czasu. Chodzi o logistykę zbierania tysięcy bulw wielkości wyłuskanego orzecha laskowego. Przy niewielkiej pomocy nowoczesnych maszyn roślina odzyskuje popularność. Każdy może  wyhodować własne orzechy tygrysie, jeśli ma tylko ochotę i kawałek ogródka :-).

Orzechy tygrysie mają lekko słodki smak, dzięki czemu doskonale komponują się z deserami i słodkimi napojami. Smak jest podobny do mąki migdałowej, ale jest nieco słodszy. Bogate są w skrobię oporną, bez wątpienia działają jak prebiotyk. Jedna porcja około 30g produktu zawiera 40% zalecanego dziennego spożycia błonnika i jest bogata w żelazo, magnez, cynk oraz witaminy E i C. Warzywa te są naturalnie bezglutenowe i przyjazne dla paleo oraz są bezpieczne dla osób unikających orzechów i kokosów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyperus_esculentus

WARTOŚCI ODŻYWCZE w 100g
Wartość energetyczna1838,4 kJ/ 439,8 kcal
Tłuszcze28,2 g
       nasycone4,2 g
Węglowodany43 g
       Cukry12,3 g
Białko7 g
Błonnik11,7 g
Sól0,06 g
Arginina1401 mg
Witamina E5,2 mg
Witamina B9 kwas foliowy141 µg
Wapń14,75 mg
Magnez88,4 mg
Potas57 mg
Fosfor240 mg
Cynk1,92 mg
Żelazo5,19 mg